2019. április 7-11 között a kollégium egy diákcsoportja az Encsi Váci Mihály részt. A haszonélvezője a programnak a IX alfa osztály volt és még egy pár tizedikes diák.

Már rég készültünk erre az utazásra, amelyen lehetőség adódott összekapcsolni a hasznost a kellemessel, szórakozás mellett tanultunk, láttunk számunkra új dolgokat, megismerhettünk új embereket.

Április 7-én, vasárnap indultunk kora reggel és délután 2 órára érkeztünk Forró településre, ahol a szálláshelyünk volt. Annak ellenére, hogy egy kicsit elfáradtunk az utazástól, nem sok időnk maradt a pihenésre, hiszen még aznap délután meglátogattuk az Abaúji Múzeumot Forrón.

 

A múzeum tárgyi gyűjteménye elsősorban Abaúj paraszti kultúráját idéző néprajzi tárgyakból tevődőtt össze: szerszámok, gazdasági eszközök, bútorok, használati tárgyak, olajnyomatok, a kenderfeldolgozás eszközei és ennek végtermékei (a gyönyörű abaúji szőttesek), valamint Telkibányán készült cseréptányérok és egy forrói kovácsműhely szinte teljes eszközkészlete. Figyelemmel hallgattuk végig a Váci Mihály Gimnáziumban tanító Bacsó Beáta tanárnő bemutatóját, amelynek segítségével megismertük a vidék kultúráját.

Másnap reggel korán az aggteleki Baradla-barlang felé indultunk el. Csodálattal néztük a természeti örökséget, az észak-magyarországi karsztvidék egyik legszebb barlangját.

A cseppkővek világából az ember alkotta Eger városa felé indultunk. Barangoltunk a vár körül, a várban, a város szűk, hangulatos utcáin, megnéztük a bazilikát, a Gárdonyi emlékházat, illetve a Dobó István és a Gárdonyi Géza tereken elhelyezett műalkotásokat. Fáradtan értünk vissza szálláshelyünkre, de nagyon sok élménnyel gazdagodva.

 

A program harmadik napját Boldogkővára meglátogatásával kezdtük. A várban lévő idegenvezetőnknek köszönhetően egy kicsit visszatértünk a középkorba, a lovagok korába. Végigjártuk a vár börtönét, védőbástyáit, megtekintettük a várban lévő ólomkatona kiállítást.

Boldogkővára után a közeli Vizsoly volt a következő állomás. Az első magyar nyelven íródott Biblia megtekintése is nagy élményt jelentett számunkra, de feledhetetlen élmény marad maga a könyvnyomtatás kipróbálása is a szomszédos múzeumban.

A nap utolsó állomása Kassa volt. És ha Kassa, akkor nem maradhatott ki a Szent-Erzsébet székesegyház, a Rákóczi-kripta, illetve a rodostói Rákóczi-ház meglátogatása.

A program negyedik napját az Encsi Váci Mihály Gimnáziumban és környékén töltöttük. Diáknapok zajlottak a fogadó iskolánkban, ahol rajtunk kívül még Németországból és Kárpátaljáról is voltak vendégek. Színes programokban volt részünk: foci bajnokság, asztalitenisz verseny, kötélhúzás, paraszt olimpia, ének felismerés, főző verseny. Mi is készültünk a próbákra, végül pedig az általunk készített erdélyi csorbával űztük el az éhséget.

Délután megöntöztük a tavaly márciusban a refisek által ültetett körtefát az iskola emlékparkjában, majd közösen az ottani diákokkal kimentünk a Hernád folyó partjára, ahol vízmintát vettünk és megvizsgáltuk a víz minőségét.

Az iskola és a folyó közötti úton pedig koszorút helyeztünk el Petőfi Sándor mellszobránál Encs város központjában.

Április 11-én, csütörtökön indultunk haza. Útközben még megálltunk Debrecenben, ahol meglátogattuk a protestáns Róma fellegvárát, a debreceni Nagytemplomot.

 

Gazdag élményekkel tértünk haza ebből a programból. Köszönjük a lehetőséget, hogy részt vehetünk ebben Bacsó Beáta tanárnőnek az encsi gimnáziumból. Reméljük, hogy jövőben ismét lesz lehetőség találkozni…